sobota, 2 stycznia 2016

BEFORE & AFTER II

Kochani, dziś post jeszcze lekko zahaczający o podsumowania roczne. Nazbierało mi się trochę zdjęć z minionego już roku i żeby zamknąć już ich temat małe zestawienie zdjęć przed i po obróbce. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak ważnym elementem jest obróbka graficzna w fotografii portretowej. Jak już pisałam TUTAJ, dziewczyny nie mogąc doczekać się zdjęć z sesji, zasypują fotografów prośbami o przesłanie zdjęć w stanie surowym. Za nic w świecie nie da im się przetłumaczyć, że nie ma takiej możliwości. Być może taki post pokaże im, że naprawdę istnieje różnica między zdjęciami surowymi o obrobionymi...Oczywiście nadal jestem zdania, że obróbka powinna być jedynie dopieszczeniem zdjęcia poprzez nadanie mu ciekawszych kolorów, poprawę jasności i kontrastu, czy zamaskowanie niedoskonałości skórnych. Programy graficzne nie powinny być zastępstwem dla wiedzy i umiejętności, a jedynie narzędziem poprawiającym ostateczny odbiór zdjęcia. Jak można niżej zauważyć, nie dokadrowuję zdjęć i nie muszę wykonywać jakiś karkołomnych operacji ratowania zdjęć o złych parametrach. Obróbka to jedynie dodatek do zdjęć - nie ich podstawa.  Warto kierować się takim podejściem.

Jeżeli chodzi o to, co konkretnie robię przy zdjęciach, to najważniejsze dla mnie jest odpowiednie wywołanie rawu. O rawach jednak planuję zrobić oddzielny post, więc nie będę zagłębiać się w to szczegółowo. W samym photoshopie skupiam się głównie na wystemplowaniu niedoskonałości skóry, ułożeniu krzywych i zmianach kolorystycznych. Wciąż eksperymentuję z obróbką, więc nie mam jeszcze swoich stałych schematów. Mam nadzieje, że uda mi się w końcu poznać tajniki obróbki, jednak znając mój zapał i zdolności manualne, opanowanie w pełni tego tematu może mi zająć jeszcze sporo czasu ;).

Zachęcam do przejrzenia zdjęć przed i po obróbce. Będzie mi bardzo miło, jeżeli skomentujecie ten post i zaobserwujecie mojego bloga :) 
 
 
 
Pierwszy post z tej serii na moim blogu zobaczyć możecie TUTAJ. :)

13 komentarzy :

 1. Piękne zdjęcia i super obróbka!
  Zapraszam: www.patekgagatek.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Też uważam że obróbka powinna być dodatkiem do dobrego zdjęcia a nie jego podstawą ;) a kadry świetne! Ostatnie, czarno-białe zdjęcie mega! *.*

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawe efekty :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Obróbka daje bardzo dużo. Nawet najdrobniejsze zmiany, które na pierwszy rzut oka nie są w ogóle zauważalne, po takim zestawieniu before/after można doskonale zobaczyć jak wiele się zmieniło, chociaż tak naprawdę nie majstrowało się przy tym jakoś szczególnie :)
  Pięknie :*

  OdpowiedzUsuń
 5. Zgadzam się z tym, że obróbka to tylko dopełnienie zdjęcia. Ja także ograniczam się do usunięcia niedoskonałości i poprawie kontrastu i kolorów. Chociaż dość często zdarza mi się lekko przekadrować zdjęcie.
  Twoja obróbka jest naprawdę świetna :) U mnie to jeszcze trochę kuleje, ale mam nadzieję, że z czasem będzie lepiej :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czasem oczywiście trzeba przekadrować delikatnie zdjęcie, ale śmiech mnie beirze, jak ktoś np. ze zdjęcia całej slwetki nagle kadruje portret itp :)

   Usuń
 6. Kawał dobrej roboty! Ah, żeby niektóre modelki wiedziały ile pracy trzeba włożyć w sesję, tyle by się nerwów zaoszczędziło :D

  http://czernikfoto.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 7. Lubię takie posty :) oczywiście zdjęcia po obróbce są cudowne :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Moja ulubiona seria :) podoba mi się!

  OdpowiedzUsuń
 9. Gubisz detale w cieniach. Musisz nad tym popracować zwiększając kontrast zdjęcia ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dzieki za opinie, cały czas w zasadzie się uczę, więc wezmę tą uwagę pod uwagę xd

   Usuń
 10. fajna obróbka!
  też chciałam zrobić before/after, ale niestety straciłam wszystkie dane z kompa, także teraz nie ma już zbytnio z czego.. :|

  OdpowiedzUsuń